Sesliduyun.Com,Sesli Chat,Kamerali Sohbet,Sesli Sohbet

Erken Yaş Evlilikleri Haberi

Merhaba Sesli Cht Kullanıcıları Bugünde Yine Yeni Haberler Sizlerleyiz.Hakkında film ve diziler yapılmış, öyküler ve romanlar yazılmış, günümüzün, ülkemizin ve bölgemizin en önemli çocuk ve kadın sorunlarından biri olan ‘Erken yaşta yapılan evlilikler’dir.Bunlarin cogunluk sebebi cocukluk çağında yaşanan bu ‘cinsel istismarı’dir.Toplumsal baskılarla ve sözde gelenek ve göreneklerle meşrulaştırılmaya çalışılması ayrı bir travmatik etki yaratmaktadır. Cocuk gelinler ile ilgili yapilan anketlerden bikac tanesinden bahsetmek istiyorum..
‘Çocuk Gelinler’ in eğitim durumuna bakıldığında yalnızca %12’sinin okur-yazar olduğu, %73,3’ünün okuryazar olmadığı saptandı. Türkiye’de 2008 TÜİK verilerine göre; 6 yaş ve üstünde okumaz yazmazlık oranı kadınlarda %12,3, erkeklerde ise %3,1’dir. Bu farklılık ‘Çocuk Gelin’ olgusunun bu kişilerde yarattığı eğitim faciasının önemli bir göstergesidir.
Araştırmaya katılan Cocuk Gelinlerin medeni durumlarına bakıldığında ise ;  resmi nikâhla evli olanların oranının %86,3 olduğu ancak hala imam nikâhıyla evliliğini sürdürenlerin oranının %12,3 olduğu görülmektedir. Resmi nikâh beklenenden yüksek bulunmuştur. Kadınların %35,7’si evlendikten 3 yıl sonra resmi nikâh kıydırabilmiş, diğerleri daha sonra bu işlemi yaptırabilmişlerdir.Bu nedenlere ragmen  %12.3 u hala imam nikahi ile evliliklerini surdurmektedirler..Cocuk gelinlerin evlenme yaş ortalamalarının ise genel olarak eşlerinin yaş ortalamasından düşük olduğu saptanmıştır. Ancak erkeklerin de önemli bir oranının (%20 )çocuk yaşta evlendirildikleri görülmüştür..

Bir Yorum Yazın